Skip Navigation

Pioneer Athletics

East Grand Rapids High School

Menu

Pioneer Athletics

East Grand Rapids High School

Pioneer Athletics

East Grand Rapids High School

Game Summaries & Headlines.

Game Summary

1 month ago @ 10:58AM

Boys Varsity Tennis Finishes 4th (out of 22) at D3 State Tournament

Game Date
Oct 14, 2022

The East Grand Rapids Boys Varsity Tennis team finished 4th out of 22 teams at the Division 3 State Finals. 

 

Congrats to the following players for reaching the semifinals in their flights.

 

Champ Rosmarin & Charlie Seufert - #2 Doubles

Charlie Lentz & Luke Lentz - #3 Doubles

Ben Ruppert & Walter Zimdar - #4 Doubles

 

Team Scores:

Ann Arbor Greenhills              35

BH Cranbrook Kingswood      33

Detroit Country Day                23

East Grand Rapids               15

Chelsea                                   14

Forest Hills Eastern                13

Sturgis                                     12

St. Clair                                   11

Petoskey                                 9

Parma Western                       9

Zeeland West                          9

Holland Christian                    7

Ludington                                6

Holland                                    6

Dewitt                                      5

Stevensville Lakeshore          5

Haslett                                     4

Fowlerville                               4

Hamilton                                  3

Mason                                     2

Auburn Hills Avondale            1

Cadillac                                   1

Zeeland East                           1

Alpena                                     1

St. Joseph                               0

Ionia                                        0

 

(teams earn one point per win, however since this was a 32 team bracket any team winning their 2nd round match after a bye was awarded 2 points.)

 

Full Results are available at: 

https://www.mhsaa.com/sites/default/files/Tennis-Boys/2022-23/D3%20BTN%20Finals%20Brackets.pdf

 

Individual flight results are below.  Wins are noted with a (W). 

 

Singles:

 

#1:  Andrew Owings (0 pts)

            Round 1 vs. Zeeland East                              (L) 6-2, retired

           

#2:  Bryce Balon – seeded #6 (2 pts)

            Round 2 vs. Parma Western                          (W) 6-3, 6-3

            Quarters vs. #3 seed Detroit Country Day     (L) 6-4, 6-1

 

#3:  Mikey Beusse (1 pt)

            Round 1 vs. Fowlerville                                  (W) 6-3, 6-2

            Round 2 vs. #1 seed Ann Arbor Greenhills    (L) 6-2, 6-1

 

#4:  Jack Lado (1 pt)

            Round 1 vs. Auburn Hills Avondale                (W) 6-0, 6-0

            Round 2 vs. #3 seed Ann Arbor Greenhills    (L) 6-2, 6-3

           

 

Doubles: 

 

#1:  Ethan Rapoport & Carter Barnes – seeded #5 (2 pts)

            Round 2 vs. Auburn Hills Avondale                (W) 6-0, 6-0

            Quarters vs. # 4 seed Chelsea                       (L) 6-4, 6-4

 

#2:  Charlie Seufert & Champ Rosmarin – seeded #4 (3 pts)

            Round 2 vs. Fowlerville                                  (W) 6-3, 6-2

            Quarters vs. Zeeland West                             (W) 6-2, 6-4

            Semis vs. #1 seed Ann Arbor Greenhills       (L) 6-1, 6-0

 

#3:  Charlie Lentz & Luke Lentz – seeded #3 (3 pts)

            Round 2 vs. Dewitt                                         (W) 6-1, 6-0

            Quarters vs. Zeeland West                             (W) 6-1, 7-5

            Semis vs. #2 sd BH Cranbrook Kingswood   (L) 4-6, 6-1, 6-4

 

#4:  Ben Ruppert & Walter Zimdar (3 pts)

            Round 1 vs. Dewitt                                         (W) 6-2, 6-0

            Round 2 vs. #4 seed Holland Christian          (W) 6-1, 3-6, 6-2

            Quarters vs. #5 seed Parma Western            (W) 4-6, 7-6 (4), 6-4

            Semis vs. #1 seed Ann Arbor Greenhills       (L) 6-3, 6-2


https://egrathletics.org